Recepty

Italské Panettone

Než napíšu jak na ni :-), tak nejdřív něco o ni ...  

Na tomto sladkém pečivu nezvyklého tvaru si pochutnávají Italové v době Vánoc téměř jedno století, díky podnikavosti milánských pekařů. Trochu se chutí podobá naší vánočce.

Díky svému úspěchu a slávě se stala Panettone, vedle La Scally a Dómu, jedním ze symbolů města odkud pochází, a to je Miláno. Legend o vzniku této pochoutky je mnoho, ale snad nejrozšířenější je ta, která odkazuje ke dvoru milánského vévody Lodovica il Moro. Jednou na Štědrý večer se dvornímu kuchaři nepodařil připravit specielní dezert, který pro tuto sváteční příležitost chystal. Aby se vyhnul nepříjemnostem a vzteku vévody, předložil na stůl co bylo náhodou k dispozici, tedy to, co si upekl pro sebe kuchařský pomocník Toni ze zbytků z kuchyně. "Pane dolce" neboli sladký Toniho chleba z kynutého těsta, rozinek a kandovaného ovoce, měl takový úspěch, že si vévoda milého Toniho hned zavolal a když zjistil, že se ještě tato pochoutka nijak nejmenuje, pojmenoval ji Toniho chléb neboli "Il pan del Toni" neboli "panettone".

Vzhledem ke svému vzniku se rozvinula tradice konzumovat tento "sladký chleba" v rodinném kruhu na štědrý den a vzájemnému obdarovávání se panettone, kterých jak se zdá není nikdy dost :-). Itálii totiž každý rok zachvátí panettonová horečka, takže se jimi vzájemně obdarovávají jednotlivé rodiny, což znamená, že když dá každá rodina té druhé rodině třeba jen jedno balení, tak zákonitě a podle provázanosti rodinných klanů v Itálii se musí panettone zase nakonec asi někde nahromadit :-).

V jedné z dalších legend o vzniku této pochoutky, která je romantičtější se píše, že vznik tohoto pečiva dokonce umožnil chytrému mládenci získat srdce a ruku jeho vyvolené. Tohle vám slíbit nemůžu, ale pokud máte rádi lehké kynuté těsto, mandle a rozinky, tak vám můžu slíbit, že si pochutnáte :-).

A teď už konečně recept na tuto dobrotu. Možná se vám její příprava bude zdát složitější, ale není to tak strašný a výsledek stojí za to :-).

Budete potřebovat:

  • 500g hladké mouky "00"
  • lžičku soli
  • 50 g cukru krupice
  • 14 g sušeného nebo kostku (42 g) normálního droždí 
  • 140 ml teplého mléka
  •  5 vajec, 250 g másla
  • 120 g sušených brusinek
  • 120 g rozinek 
  • 120 g sultánek (zlatých rozinek)
  • 120 g loupaných mandlí

Všechny suroviny, hlavně máslo a vejce, by měly mít pokojovou teplotu!

Kvasnice rozmíchejte v troše teplého mléka. Do mísy přes síto prosejte mouku, přidejte sůl, cukr, rozmíchané kvasnice, zbývající teplé mléko a vajíčka a ručním šlehačem s hnětacími háky zadělejte těsto. Začněte pomalým mísením, aby se suroviny spojily, a pak zvyšte stupeň výkonu na maximum (většinou 4) a dalších asi 6 minut těsto takto hněťte, abyste docílili důkladného promísení. Když vznikne hladké měkké těsto, zamíchejte do něj šlehačem ještě kostku úplně změklého másla, během několika minut bude pravidelně rozprostřené do celé části těsta. Nakonec do těsta zapracujte oba druhy rozinek, brusinky a celé loupané mandle. Takto připravené těsto překryjte potravinářskou fólií a dejte ho přes noc (nebo minimálně 7 hodin) chladit do lednice. Těsto díky máslu úplně ztuhne a bude se vám jednodušeji tvarovat. 

Dortový ráfek vymažte máslem, připevněte mu dno z pečicího papíru a dejte ho vychladit do lednice. Těsto vyndejte z lednice a vytvarujte ho do koule. Pak ho dejte do formy a tu uložte na dalších 6–7 hodin do lednice. Troubu předehřejte na 185 stupňů a vložte do ní na plechu panettone. Ve chvíli, kdy nabude na objemu (to je asi 10–15 minut), pečte dalších 25 minut. Pokud by vršek začal příliš rychle tmavnout, překryjte ho alobalem. Hlavně ze začátku pečení dobře hlídejte, aby se vám vršek nepřipekl – každá trouba peče trochu jinak, tak ať se za tu "dřinu" nepřipeče :-). Pak teplotu snižte na 150 stupňů a pečte dalších asi 35–40 minut. Jestli je hotovo, poznáte špejlí, pokud je suchá, je upečeno. 

Panettone vyndejte z trouby, opatrně ho vyndejte z dortového ráfku, pokud jste měli formu dobře vymazanou, tak to půjde lehce nebo bude stačit jen za pomoci nože ho odlepit od stěny a nebo ho pomocí dlouhého nože odřízněte a nechte ho vychladnout. Před servírováním na stůl ho můžete ozdobit vánoční mašlí jako jsem to udělala já. Jakou barvu si zvolíte, to už nechám na vás :-). 

A ještě malá rada na závěr: nezapomeňte na to, že těsto se nechává celkem kolem 14 hodin tuhnout v lednici, takže ideální je těsto zadělat jeden den večer a druhý den po obědě dát péct. Na pečení jsem použila dortový ráfek o průměru 17 cm a pečicí papír.


 
 
Celý článek